Ako mi pomôže mediátor?

Autor: Ľubica Slováková | 27.2.2016 o 15:46 | Karma článku: 5,23 | Prečítané:  197x

Máme právo si vybrať ako vyriešime spor. Súd nie je posledná možnosť. Jednou z možností alternatívneho riešenia sporu je mediácia. Kto je to mediátor a ako mi pomôže?     

Neriešený konflikt v medziľudských vzťahoch, na pracovisku, v škole, v samospráve, v rodine, medzi susedmi a podobne, dokáže prerásť do sporu, ktorý potrebuje zásah tretej osoby. Mediátor je nezávislá a odborne školená osoba, pripravená nájsť s účastníkmi sporu spoločné riešenie. Dôvera, čestnosť, nestrannosť a mlčanlivosť sú základné hodnoty a povinnosti mediátora.

Mediácia, alebo súd?

Vo väčšine prípadov vstupujete do mediácie dobrovoľne. Pri súdnom pojednávaní je Vaša účasť povinná. V mediačnom procese dostanete rovnaký priestor na slobodné vyjadrenie sa k problému ako druhý účastník. Vy rozhodujete, mediátor vytvára priestor na spoluprácu. Na súde rozhoduje sudca. Výsledkom mediačného procesu je dohoda, ktorá je právne platným a záväzným dokumentom. Súdnictvo má svoje neodmysliteľné miesto. Zaťaženosť súdov však spôsobuje dlhotrvajúce súdne spory. Mediácia poskytuje rýchle riešenia sporov za finančne výhodných podmienok.

Menej stresu.

Nevyčísliteľnou výhodou mediácie je ušetrený stres a dôstojné riešenie konfliktu. Vaše postavenie v prípade, že ste účastníkom mediačného procesu je rovnoprávne a výsledkom môže byť cesta spolupráce a zachovania vzťahov do budúcnosti. Ľudský rozmer mediácie dokazuje záujem mediátora o Vás aj po ukončení mediácie.

Máme právo voľby.

Informujme svoju rodinu, priateľov a známych o mediácii, nech majú možnosť voľby v prípade, že sa ocitnú v problémoch, z ktorých si nevedia pomôcť sami a potrebujú zásah tretej osoby.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?