Rodičmi sme aj po rozvode.

Autor: Ľubica Slováková | 26.3.2016 o 15:01 | (upravené 27.3.2016 o 14:04) Karma článku: 2,23 | Prečítané:  306x

Vzťah rodič a dieťa je trvalý, nemenný.  Ako zmierniť dopad rozchodu dospelých na dieťa a dosiahnuť kultivovaný rozvod? Jednou z možností je mediácia.

Ľudská dôstojnosť

Inštitút mediácie plne rešpektuje ľudskú dôstojnosť a ochranu potrieb všetkých zúčastnených. Mediátor poskytuje dostatočný a rovnaký priestor obom stranám vzájomne pochopiť, vysvetliť spornú záležitosť a dohodnúť sa na prijateľnom riešení pre obe strany tak, aby to nebolo v rozpore so záujmom dieťaťa.

Výhody mediácie

Mediácia šetrí čas. Súdny proces je zdĺhavý, začiatok procesu môže nastať pár mesiacov po podaní podnetu na súd. Mediácia začína hneď po oslovení mediátora a celý proces sa môže v ideálnom prípade dohodnúť už na prvom stretnutí. Ďalšou výhodou mediácie sú podstatne nižšie náklady oproti nákladom pri riešení sporu súdnou cestou. Mediácia ponúka dôstojný spôsob ako realizovať rozvod kultivovane. Právna a súdna cesta prináša riziko zvyšovania vzájomného konfliktu. V prípade, že rozhádané strany spolu nemôžu komunikovať, je tu možnosť viesť mediáciu s každým účastníkom oddelene.

Diskrétnosť a čestnosť

Podľa zákona č. 420/2004 Z. z. o mediácii sú zúčastnené strany povinné zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach súvisiacich s mediáciou. Celý mediačný proces je na rozdiel od súdneho veľmi osobný a diskrétny, nevyžaduje svedecké výpovede a dôkazy. Strany sú v rovnoprávnom postavení, obe preberajú zodpovednosť za výsledok dohody.

Dohoda o mediácii

Výsledkom mediačného procesu je dohoda o mediácii, ktorá je právny dokument. Jej obsahom môže byť komplexne vyriešená otázka ohľadom zverenia dieťaťa do starostlivosti, formy výchovy, kontakt s rodičmi a majetkové vysporiadanie.

Záver

Rozviesť môže len súd. Ak predložíme dohodu o mediácii na súde, ktorý ju schváli, vyhneme sa zdĺhavým súdnym pojednávaniam, dokazovaniu a súdnoznaleckým posudkom. Je to cesta kultivovaného rozvodu, ktorá je rýchla, lacnejšia, no najmä má oveľa menší negatívny dopad na vzťahy všetkých zúčastnených, hlavne ak sú vo vzťahu deti.

Právo voľby máme aj v najťažších okamihoch života.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?