Kontaktoval som mediátora. Čo bude nasledovať?

Autor: Ľubica Slováková | 5.5.2016 o 14:50 | (upravené 5.5.2016 o 15:11) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  104x

Ak ste pripravení hovoriť o tom, čo je pre Vás najdôležitejšie a rozhodli ste sa spor riešiť profesionálnou cestou prostredníctvom mediátora, je to veľmi pozitívny krok a pomerne rýchlo prináša výsledky.   

Čo nasleduje po kontaktovaní mediátora?

Mediátor, ktorého ste kontaktovali zistí, o aký spor sa jedná a kto sú jeho účastníci. Následne vyhodnotí, či je spor vhodný na mediáciu alebo nie. Ak je vhodný, mediátor bude kontaktovať druhú stranu sporu a ak bude súhlasiť so začatím mediácie, dohodne sa dátum, miesto a čas stretnutia, ktoré bude vyhovujúce pre obe strany.

Úvodné stretnutie.

Mediátor pred začatím mediácie oboznámi Vás a druhú stranu sporu o tom, aký rozsah služieb poskytuje a približne ako dlho trvá jedno mediačné stretnutie. Prichádza k stanoveniu finančnej odmeny pre mediátora a spôsob jej neskoršej platby. Podpisom Dohody o riešení sporu mediáciou a knihy mediácií sa začína mediácia.

Vypočutie oboch strán.

Mediačné stretnutia môžu byť spoločné, alebo oddelené a ich zvyčajný čas trvania je jedna hodina. V úvode mediátor jasne vysvetlí postup a jeho úlohy, spoločne sa stanovia základné pravidlá. Následne prichádza k vypočutiu oboch strán, počas ktorého dostane každý účastník rovnaký priestor na to, aby opísal, ako vníma danú situáciu zo svojho pohľadu bez prerušovania. Mediátor kladie doplňujúce otázky tak, aby čo najjasnejšie pochopil jadro konfliktu.

Vzájomné pochopenie.

Po vypočutí prichádza k spoločným rozhovorom účastníkov, počas ktorých sa mediátor snaží, aby prišlo k vzájomnému chápaniu pohľadu toho druhého, bez vzájomného osočovania. Mediátor tlmí prípadné negatívne emócie a podporuje zúčastnených vo vzájomnej komunikácii.

Hľadanie riešení a formulácia návrhov.

Na základe poznania vzájomných hodnôt, postojov a potrieb sa účastníci sporu prostredníctvom mediátora snažia nájsť riešenie konfliktnej situácie. Po odhalení sporných bodov mediátor podporuje obe strany v hľadaní vyhovujúceho riešenia. Výsledkom je spísanie riešení, na ktorých sa strany zhodli a vytvorenie predbežnej dohody.

Dohoda o mediácii.

Z predbežnej dohody sa vytvorí finálna podoba mediačnej dohody, ktorá musí byť vyvážená, reálna, časovo vymedzená, dosiahnuteľná, zrozumiteľná a čitateľná. Mediácia končí dňom uzatvorenia dohody, alebo písomným vyhlásením, že mediácia ďalej nebude pokračovať.

Po mediácii.

Po podpísaní Dohody o mediácii a ukončení mediácie môže mediátor kontaktovať Vás a druhu stranu sporu, aby zistil, či je priebeh  plnenia mediačnej dohody bezproblémový. Ak je plnenie problematické, alebo nedošlo k plneniu mediačnej dohody v takom rozsahu, na akom sa sporné strany dohodli, môže mediátor navrhnúť pomediačné stretnutie.

Informujte svojich známych o možnostiach mimosúdneho riešenia sporov mediátorom a v prípade záujmu kontaktujte mediátora, s ktorým nájdete priestor dôverne a súkromne diskutovať o situácii, v ktorej sa nachádzate.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?